Translate

środa, 12 lutego 2014

Pieniądze (banknoty)

Dzisiaj część druga wywodu o pieniądzach. Ostatnio były monety, tym razem głównym obiektem mojego zainteresowania będą banknoty. Był taki szczęśliwy czas (bardzo krótki!), kiedy byłam w posiadaniu wszystkich banknotów, które emituje Węgierski Bank Narodowy (Magyar Nemzeti Bank).

Na awersie każdego z banknotów jest węgierski władca, polityk lub inna wyjątkowa postać w historii Węgier, na rewersie ważne dla Węgier obiekty (zamki, budynki). Ciekawe jest to, że wszystkie banknoty mają ten sam rozmiar (154 × 70 mm).

Banknotów, na dzień dzisiejszy, jest sześć (zdjęciami poratowała wikipedia):


500 Ft - na  tym banknocie widnieje portret Franciszka Rakoczego II, właściwie II. Rákóczi Ferenc, (przywódca powstania antyhabsburskiego 1703-1711, powstanie to nazywane jest również powstaniem Rakoczego). Z tyłu banknotu jest zamek Sárospatak, NE część kraju. 




1000 Ft - na banknocie 100 HUF jest pokazana postać jednego z najbardziej cenionych przez Węgrów władców, króla Macieja Korwina (węg. Hunyadi Mátyás lub Corvin Mátyás). Rządził w latach 1458-1490, został królem mając 15 lat. Pod jego panowaniem znajdowały się też Czechy i część Śląska. Na rewersie banknotu jest fontanna Herkulesa w Wyszegradzie (Visegrád), N część Węgier. Od razu nasuwa się skojarzenie z Grupą Wyszechradzką. :)



2000 Ft - na awersie widoczny jest Gabriel Bethlen (właściwie Bethlen Gábor), który był przywódcą antyhabsburskiego powstania (wcześniejsze niż to Rakoczego, bo już w roku 1619 aż do 1626 r. Był przez ok. 1 rok królem (chociaż bez oficjalnej koronacji).
Na odwrocie widnieje obraz Viktora Madarásza, gdzie widoczny jest Gábor Bethlen wśród naukowców.



  

5000 Ft - na 5 tysiączkach mamy pana od najsławniejszego mostu w Budapeszcie! To właśnie on był jedną z osób, która dołożyła wszelkich starań, by ów most się pojawił. A oto on, István Széchenyi! Był on politykiem i pisarzem. W każdym mieście są place, ulice czy skwery nazwane na jego cześć. Na rewersie banknotu jest jego willa w Nagycenk (NW część kraju, blisko granicy z Austrią). 



10 000 Ft - Święty Stefan, Król Stefan I, (I. Szent István) pierwszy chrześcijański król Węgier z dynastii Arpadów, koronowany w 1000 r. Powiększył terytorium Węgier, zjednoczył plemiona węgierskie i szerzył chrześcijaństwo. Kanonizowano go już w 1083 r, czyli 50 lat po jego śmierci. Na rewersie banknotu - widok na jedno z najstarszych miast w kraju, Ostrzyhom (Esztergom), N część Węgier.



20 000 Ft - na awersie ukazany jest węgierski polityk XIX wieczny, minister sprawiedliwości, reformator prawa, członek Węgierskiej Akademii Nauk - Franciszek Deák (Deák Ferenc). Na odwrocie najcenniejszego banknotu jest budynek Węgierskiej Izby Reprezentatywnej w Peszcie. Cokolwiek i gdziekolwiek to dokładnie jest. :)

Do 2009 roku był w obiegu jeszcze banknot 200 Ft, aczkolwiek został zastąpiony monetą.


A sam banknot przedstawiał pierwszego Andegawena na tronie Węgierskim (tak, tak, dobrze znamy w Polsce i nie tylko w Polsce tę dynastię), króla Karola Roberta I. Właśnie on wprowadził florena, który stał się forintem. Był on również ojcem Ludwika Węgierskiego (tego to już na pewno każdy kojarzy, chociaż z nazwy;P), dziadkiem królowej (króla?) Jadwigi.
Na rewersie zamek w Diósgyőr, niedaleko Miszkolca (NE część kraju). Miałam okazję zobaczyć te banknoty, aczkolwiek nigdy nie weszłam w ich posiadanie. Szkoda. ;P

4 komentarze:

  1. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam u siebie w kolekcji numizmatycznej również monety węgierskie, które są poniekąd uzupełnieniem klaserów. Oczywiście także kupuję czasami monety kolekcjonerskie, które w szczególności trudno jest znaleźć. Bardzo mi w tym pomagają rzetelne opinie https://www.skarbnicanarodowa.pl/opinie dzięki którym wiem, czy wart jest nabyć dane monety.

    OdpowiedzUsuń
  3. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Na ten moment ja w głównej mierze skupiam się nad zbieraniem monet i myślę, że banknoty zostawię sobie na późniejszy okres. Na pewno fajnie, że są również do przeczytania sprawdzone opinie https://www.skarbnicanarodowa.info.pl/opinie/ i to dzięki nim możemy być pewni, iż nasza przesyłka będzie w idealnym stanie.

    OdpowiedzUsuń